niedziela, 12 stycznia 2014

Plecaki

Z okazji, iż Kozica dostała na święta od Świstaka nowy plecak, a zima to nie nasz czas na wojaże górskie, postanowiłyśmy opisać nasz sprzęt. Zaczniemy od plecaka, bo jest on może nie najważniejszym asortymentem, ale na pewno mającym duże znaczenie w kwestii komfortu marszu i ewentualnego bólu pleców zaraz po nim.

W góry na jednodniową wycieczkę można się wybrać nawet ze zwykłym plecakiem używanym na codzień, ale te turystyczne kryją dużo wygodnych rozwiązań, których plecaczki miejskie zwyczajnie nie mają. Warto, szczególnie jeśli ma się problemy z bólem pleców, barków czy karku, zaopatrzyć sie w taki. Dobry plecak wcale nie musi być drogi - warto przejrzeć oferty sieciowych sklepów sportowych, które oferują nie tylko drogie marki. My oba plecaki mamy popularnej Decathlonowej firmy Quechua. Wiele naszych sprzętów pochodzi właśnie od niej. A to dlatego, że Quechua jest, wbrew pozorom, solidną marką, oferującą dobry sprzęt w przyzwoitych cenach. Sprawdziłyśmy już wiele ich produktów, od plecaków po buty, a nawet kostiumy kąpielowe i jeszcze nigdy się nie zawiodłyśmy.

Nowy zielono-szary plecak Kozicy - model Quechua Forclaz 40L - koszt ok. 130zł 

Fajnie rzeczy na które warto zwrócić uwagę:
  • Przednie paski: są bardzo ważne, bo pomagają utrzymać prostą postawę, o której łatwo zapomnieć dźwigając ciężki plecak. Dobrze wyregulowane zabierają część ciężaru z ramion i przenoszą go na piersi i biodra. Dobry pomysłem jest wybrać plecak, który na dolnym pasku ma małą sakiewkę - można do niej wsadzić drobne pieniądze na busik, bilet do parku, zegarek czy komórkę i nie musieć za każdy razem, gdy chce się sprawdzić godzinę, zdejmować plecka. Często na ramionach od plecaka, znajdują sie również małe pętelki, na których można zaczepić rękę w czasie marszu. Oczywiście jest to nieobowiązkowy drobiazg, ale takie małe rzeczy umilają podróż. Na upartego można do tego paska coś przytroczyć.

Przednie paski

Pętelki


  • Nieprzemakalność to bardzo ważna kwestia. Im bardziej materiał jest nieprzemakalny, tym nasze rzeczy w plecaku są bezpieczniejsze. Szkoda, żeby deszcz uszkodził nam przewodnik, mapę (nawet te laminowane puszczają, jeśli mocno zmokną), telefon, pamiątki czy portfel. Poza tym zawsze milej w busiku lub samochodzie, gdy już uda się uciec przed ulewą, wyjąć z plecaka ciepły, suchy polar niż wilgotny i zimny. Przy okazji plecak można też zaopatrzyć w pokrowiec przeciwdeszczowy, wtedy pod dwiema warstwami nawet przy wyjątkowej ulewie nasze rzeczy będą bezpieczne. 


Czerwono-szary plecak Świstaka - model Quechua Arpenaz 30L - koszt ok. 100 zł

  • Ilość i praktyczność kieszonek. My jesteśmy zwolenniczkami plecaków, które posiadają więcej niż tylko główną komorę. Warto zwrócić uwagę czy plecak zawiera np. boczne kieszenie, w których można schować śmieci, żeby były odseparowane od jedzenia i ubrań, niezasuwaną siateczkę z przodu, gdzie można schować przedmioty częściej wyjmowane - mapę, kompas itp. Czerwony plecak zawiera taką siateczkę całkiem sporą i bardzo wygodną. Niektóre plecaki zawierają też boczne siateczki, które są idealne do noszenia picia na wierzchu. Niektóre mają też oddzielone od siebie sektory w komorze głównej. Większość plecaków zawiera kieszonkę na górnej klapie. My trzymamy tam leki, chusteczki itp. Zielony plecak posiada też opcję spotykaną częściej w większych plecakach, czyli drugie wejście do główej komory na dole, które jest zasuwane na suwak. A po co takie coś? Można przez tę dodatkową dziurę wyjąć rzeczy z głębi plecaka bez konieczności wywalania wszystkiego na wierzch.


Praktyczne kieszonki

  • Większość plecaków zawiera też paski po przytraczania z przodu plecaka. Można na nich powiesić np. kubeczek, lub lekkie buty na zmianę.

Przednie paski
  • Warto zwrócić też uwagę na plecy plecaka - powinny być w miarę twarde, ale nie deskowate oraz takie, aby nie pociły się plecy. Kozica przez wiele lat chodziła z plecakiem, który z tyłu miał po prostu gąbkę. Za każdym razem, gdy paliło większe słońce, jej plecy stawały się Niagarą, a poza tym tył plecaka zginał się, gdy był wypełniony. Moża również kupić plecaki typu Air - które mają specjalną przestrzeń między plecakiem a plecami.

Kot prezentuje plecak


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz